ILXCTF.COM
ILXCTF.RUNNERSPACE.COM
   ILLINOIS HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY / TRACK & FIELD​​

Your trusted source for High School Cross Country and Track & Field News in Illinois

IHSA GIRLS STATE
​TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS

IHSA GIRLS State Track & Field Championships

ILXCTF State Meet Previews: 1A | 2A | 3A
10 Storylines to Follow
Sectional Highlights | State Meet Schedule
Prelims Results: 1A | 2A | 3A
Finals Results: 1A | 2A | 3A
Watch the Meet LIVE on NFHS (subscription required)

1A Preliminary Highlights
Kenli Nettles qualifiesin 4 events alongwith Daelin Switzer; Seneca, DuQuoin lead qualifiers heading to finals; Latin School, Rock Island Alleman also in hunt for team title

2A Preliminary Highlights
East. St. Louis-Senior advances 13 to finals; Springfield Southeast, Monticello in hunt for trophies;Serena Bolden leads all qualifiers inTriple Jump, 100m, 200m, 2nd in Long Jump behind Tanaya Young;
Jayla Campbell IL #2 55.31 400m; Lianna Surtz leads qualifier in 1600m; wild 4x8 ahead with Eureka, Rock Falls, Normal University heat winners;

3A Preliminary Highlights
Homewood-Flossmoor has near perfect prelim day; advances 15 to championship Saturday nearing first state title;
Katelynne Hart closer to distance triple, top prelim times in 800, 1600; Names fall in 1600m prelims as Schlenker, Petersen, Morris fail to qualify;
Hot Relays: Lyons Township 9:09.59 leadall qualifier in 4x8; Homewood-Flossmoor 4x1 46.76 lead; Bloom, HF both run 1:40.40 in 4x2; HF 3:48.61, LWE 3:52.22 lead all qualifiers in 4x4;
Taylor Gilling ON FIRE! 11.65 100m, 24.17 200m lead prelim times
Jasmine Mitchell on way to back to back Shot/Discus titles; leads both after prelims; Ammenhauser leads Triple Jump after2nd straight title


IHSA BOYS Sectional Meet Highlights

IHSA Sectional Recaps : 1A | 2A | 3A
IHSA Boys Qualifiers via IHSA.org : 1A | 2A | 3A

Class 3A Highlights
Bloom - Crete-Monee edges Homewood-Flossmoor by 0.5 points to win team championship; 9 qualify inLJ led by Jamal Safo 25-0 monster jump;
Crete-Monee 41.12.in 4x1, 1:26.29 with 1:26.37 by Bloom in 4x4;  HF 3:18.39, CM 3:20.30 in 4x4; Victor Cameron double win in hurdles including 13.92 110H (+2.2)

Class 2A Highlights
Woodstock North - Finnigan Schirmer qualifies in 4 events
Herrin - East St. Louis-Senior rolls to team title qualifying 15 to state;
Willie Johnson 21.84/49.15; Terrance Hargrove 6-8 in HJ win
Plano -Chandler Ifft 16-0 in PV

Class 1A Highlights
Lewistown -Monster 4x8 with 6 qualifying; Tremont 8:06.20, Deer Creek-Mackinaw 8:06.50; Brad Olyslav sweeps weight events; NoahMcIntyre  wins 800/1600; Cameron Witts 15-0 PV


MEET RESULTS : 5/15 | 5/16 | 5/17 | 5/18
The SIXTH SEASON OF THE SUB 5-6 CHALLENGE

​​ 2019 Sub 5/Sub 6 Information

Update #2: BOYS - GIRLS

Update #1 : BOYS - GIRLS

FINAL UPDATE IN JUNE!

COACHES: PLEASE UPDATES YOUR FINAL LISTS AT THE END OF THE SEASON!!!

Monday Morning Finish Line - NEW!
​CLICK ON THE PIC!

Athletic.Net - IL Page

DyeStat.com National Page



Put Your Hand on Seven - Story of the
1978 York XC Season with
Coach Joe Newton

​Click on pic for Story Page!

Athlete Blogs featuring
Downers Grove South's Brenna Cohoon



XC Zone
Illinois XC Speed Rankings
ILXCTF Rankings
ITCCCA Coaches Poll

Speed Rankings for the 2018 XC Season
for Illinois Teams!
BOYS | GIRLS